#1 2012-09-27 19:46:24

Mystery

Wygnany

Zarejestrowany: 2012-09-22
Posty: 125
Punktów :   

Nazwa

Zastanawialiście się kiedyś, skąd wzięła się nazwa got, goci, gotyk itp.? Wiadomo, że dawno temu żyły plemiona Gotów i że były kościoły w stylu gotyckim. Skądś ta nasza nazwa musiała się wziąśc, a dawni Goci raczej nie mają z tym nic wspólnego. Może pierwsi goci lubili odwiedzac gotyckie kościoły? Wujek google mi nic nie powiedział o pochodzeniu tej nazwy. Za to tłumacz google stwierdza, iż 'goth' po łacinie to 'działa' co nie ma najmniejszego sensu, a a po angielsku 'goth' to nie tylko 'got' ale też 'barbarzyńca' (?) Macie jakąś teorię na ten temat?

Offline

 

#2 2012-09-27 20:35:28

Cneajna

Władca Piekieł

Skąd: Tirgoviste
Zarejestrowany: 2010-07-26
Posty: 1692
Punktów :   

Re: Nazwa

Mi się wydaje, że pochodzi to od 'powieści gotyckiej', która początki ma w romantyzmie, ale z kolei skąd nazwa tej pochodzi nie mam pojęcia Wydaje mi się, że czytałam, że taka nazwa pochodzi od tego, że akcja tych utworów często działa się w zamkach gotyckich, ale nie jestem pewna w stu procentach co do słuszności tej tezy ^^

Ostatnio edytowany przez Cneajna (2012-09-27 20:35:58)

Offline

 

#3 2012-09-27 20:37:19

Mystery

Wygnany

Zarejestrowany: 2012-09-22
Posty: 125
Punktów :   

Re: Nazwa

A wiesz o czym jest "Powieśc gotycka"?

Offline

 

#4 2012-09-27 20:47:31

Narcissa

Potępiony

Zarejestrowany: 2012-03-01
Posty: 429
Punktów :   

Re: Nazwa

Powieści gotyckie miały swój rozkwit na przełomie XVII i XIX wieku, jak nie trudno się domyślić, powieści te charakteryzowały się atmosferą grozy, a akcja działa się np. na starych zamczyskach i tym podobnych miejscach. Częstymi motywami były również rzeczy takie jak śmierć, epidemie, klątwy...

A pierwsi goci, niekoniecznie byli fanami kościołów gotyckich (a przynajmniej nie zbadano takiego zjawiska). Pierwsi goci słuchali post punka i tapirowali włosy.

Offline

 

#5 2012-09-28 14:11:36

 Johana_MarieXIII

Fanatyczka XIII. Století

Skąd: Jihlava/Żyrardów/Bydgoszcz
Zarejestrowany: 2010-07-02
Posty: 2829
Punktów :   
WWW

Re: Nazwa

Cneajna napisał:

Mi się wydaje, że pochodzi to od 'powieści gotyckiej', która początki ma w romantyzmie, ale z kolei skąd nazwa tej pochodzi nie mam pojęcia Wydaje mi się, że czytałam, że taka nazwa pochodzi od tego, że akcja tych utworów często działa się w zamkach gotyckich, ale nie jestem pewna w stu procentach co do słuszności tej tezy ^^

Cneajna, stąd właśnie się wziął termin "powieść gotycka", czytałam mądre rzeczy na ten temat (w ogóle ja jestem chodząca encyklopedia i zbiór cytatów i wiem dużo dziwnych rzeczy poza tym, które by mi się mogły do czegokolwiek przydać X.x). Nawet kiedyś na studiach jakąś pracę o tym produkowałam.


BRATRSTVO LUNY TEAM

http://xiiistoleti.wordpress.com/ - mój blog z tłumaczeniami tekstów zespołu XIII. Století.

https://bratrstvoluny.wordpress.com/ - mój blog z tłumaczeniami tekstów zespołu Bratrstvo Luny.

Offline

 

#6 2012-09-28 20:47:10

Mystery

Wygnany

Zarejestrowany: 2012-09-22
Posty: 125
Punktów :   

Re: Nazwa

Nie wiem skąd wzięło się stwierdzenie, że gotyk ma swoje korzenie w punku, ale rzekomo natrafiam czasem na to stwierdzenie. Myślę, że goci byli od zawsze: w każdym wieku chyba znalazł się człowiek wykazujący cechy współczesnych gotów. Bo przecież gotyk to nie tylko muzyka.

Offline

 

#7 2012-09-28 20:49:03

Mystery

Wygnany

Zarejestrowany: 2012-09-22
Posty: 125
Punktów :   

Re: Nazwa

A o czym są powieści gotyckie to wiem, zrozumiałam tylko, że istnieje powieśc o nazwie po prostu 'Powieśc gotycka' xD

Offline

 

#8 2012-09-29 15:37:30

Cneajna

Władca Piekieł

Skąd: Tirgoviste
Zarejestrowany: 2010-07-26
Posty: 1692
Punktów :   

Re: Nazwa

Marie, o to dobrze wiedzieć, nie wiedziałam, czy rzeczywiście gdzieś to przeczytałam czy sobie uroiłam xD

Mystery napisał:

Nie wiem skąd wzięło się stwierdzenie, że gotyk ma swoje korzenie w punku

Tylko to nie jest żadne stwierdzenie, a a fakt...

Offline

 

#9 2012-09-29 20:29:27

Mystery

Wygnany

Zarejestrowany: 2012-09-22
Posty: 125
Punktów :   

Re: Nazwa

Stwierdzenie czy fakt, mała różnica. To stwierdzenie faktu

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
https://zrobdrinka.pl https://www.berlin-hotel.pl/ La Casita Feliz...!!! Oтeли Декейтер