• Index
  •  » Gotyk
  •  » Zamki, czyli co oglądać, gdzie byliście i co wam tam do łba przyjdzie

#1 2012-08-22 14:09:39

Murder_Leader

Przeklęty

Spytaj
Zarejestrowany: 2012-06-15
Posty: 797
Punktów :   

Zamki, czyli co oglądać, gdzie byliście i co wam tam do łba przyjdzie

Hey
Już długo myślałam czemu nie ma tego tematu (albo jestem kompletnie ślepa i nie widzę go nigdzie), więc zakładam ^^
Zamki pewnie lubi nas większość, więc chciałabym się dowiedzieć gdzie byliście i co wam się podobało.
Zdjęcia też bardzo mile widziane ^^

Ja byłam w wielu zamkach (nie umiem nawet policzyć, bo nie pamiętam), a z nazw kojarzę tylko Ogrodzieniec i Nidzica. Reszty nie pamiętam kompletnie. Nawet tego co byłam tydzień temu o.O

W każdym razie najbardziej lubię w zamkach schody (mimo iż zazwyczaj są wąskie strasznie, a ja z moją lekką klaustrofobią źle sie tam czuję), lochy (NARZĘDZIA TORTUR NAJBARDZIEJ!) i wieże *_*
Ogółem uwielbiam mury z cegieł, te rzeźbione poręcze, rzeźby na wieżach, dachówki...
Kurcze no po prostu kocham zamki!

Offline

 

#2 2012-08-22 19:40:58

 Jewel

Demon

19988345
Skąd: Ostrowiec Świętokrzyski
Zarejestrowany: 2012-06-28
Posty: 931

Re: Zamki, czyli co oglądać, gdzie byliście i co wam tam do łba przyjdzie

Hmm to ja byłam w: Krzyżtoporze, Chęcinach, Baranowie Sandomierskim, Kazimierzu Dolnym, Wilanowie, Łańcucie, Sanoku, Malborku, Janowcu, Puławach, Nałęczowie hmm pewnie jeszcze gdzieś, ale jak mi się przypomni to dopiszę
Wilanów mi się podobało, Baranów, Janowiec, Łańcut, Kazimierz, Nałęczowie Fajnie, fajnie



Proszę tylko o jedno. Na moim pogrzebie czarne róże.

http://i1.kwejk.pl/site_media/obrazki/2012/06/609b947eef4da65c44cf794b86930186.gif?1338904071

Offline

 

#3 2012-08-22 20:22:45

 Varuka

Dziadek

Zarejestrowany: 2012-07-06
Posty: 822
Punktów :   

Re: Zamki, czyli co oglądać, gdzie byliście i co wam tam do łba przyjdzie

a Czersk? a Odrzykoń?


I am mad man ...

Offline

 

#4 2012-08-22 20:29:45

Murder_Leader

Przeklęty

Spytaj
Zarejestrowany: 2012-06-15
Posty: 797
Punktów :   

Re: Zamki, czyli co oglądać, gdzie byliście i co wam tam do łba przyjdzie

OO! Ja byłam w Czersku i w Czorsztynie jeszcze Czy jak to drugie się pisze ^^

Offline

 

#5 2012-08-22 20:34:29

Narcissa

Potępiony

Zarejestrowany: 2012-03-01
Posty: 429
Punktów :   

Re: Zamki, czyli co oglądać, gdzie byliście i co wam tam do łba przyjdzie

Zamki, w których byłam, a których nazwy/lokalizację zapamiętałam:

-Lipowiec w Babicach
-Siewierz
-Olsztyn
-Castello Sforza w Medioladnie
-zamek joannitów na Rodos
-Piaskowa Góra w Ojcowie? albo obok Ojcowa.
-jeszcze inny w Ojcowie
-Pszczyna, ale to pałacyk

I inne, których nie pamiętam. Uwielbiam chodzenie po ruinach i fotografowanie ich, coś magicznego...

Offline

 

#6 2012-08-23 00:44:00

 Henryk Pruthenia

Potępiony

42983155
Skąd: Gdzie-to w Silezji...
Zarejestrowany: 2012-04-30
Posty: 448
Punktów :   

Re: Zamki, czyli co oglądać, gdzie byliście i co wam tam do łba przyjdzie

Ja zamek w Będzinie (stoi jakiś kilometr obok mojéj szkoły), w Siewierzu (cztérdzieści minut na piechotę), pozatém to zamki Szlaku Orlich Gniazd, i jakieś tam, którech nazw nie pamiętam, bo byłem dawno i nie prawda


Jestem sędzią, ofiarą, i mordercą
O dziecięcéj twarzy.
Bóg zabity - do kogo teraz modlić się
Cichém krzykiém... w snach!?

(tekst. piosenki zespołu СЛ[/|\]Т «Niebo»)
http://www.slot.ru/images/remote/http--s1ot.ru-img-manifest.jpg

Offline

 

#7 2012-08-23 09:02:34

 Varuka

Dziadek

Zarejestrowany: 2012-07-06
Posty: 822
Punktów :   

Re: Zamki, czyli co oglądać, gdzie byliście i co wam tam do łba przyjdzie

ja byłem jeszcze w Chateau de Vincennes pod Paryżem, no i w Wersalu tyż


I am mad man ...

Offline

 

#8 2012-08-23 13:01:46

 Johana_MarieXIII

Fanatyczka XIII. Století

Skąd: Jihlava/Żyrardów/Bydgoszcz
Zarejestrowany: 2010-07-02
Posty: 2829
Punktów :   
WWW

Re: Zamki, czyli co oglądać, gdzie byliście i co wam tam do łba przyjdzie

Też lubię zamki, ale niestety tych zamków, jakie zwiedziłam nawet nie pamiętam, bo byłam mała :C Pamiętam, że na pewno byłam w Malborku.


BRATRSTVO LUNY TEAM

http://xiiistoleti.wordpress.com/ - mój blog z tłumaczeniami tekstów zespołu XIII. Století.

https://bratrstvoluny.wordpress.com/ - mój blog z tłumaczeniami tekstów zespołu Bratrstvo Luny.

Offline

 

#9 2012-08-23 18:38:35

orkov

Potępiony

Zarejestrowany: 2010-10-30
Posty: 468
Punktów :   

Re: Zamki, czyli co oglądać, gdzie byliście i co wam tam do łba przyjdzie

Chęciny, Ogrodzieniec, Krzyżtopór, Malbork, Zamek Królewski w Warszawie, Wawel, Sandomierz i inne:) Strasznie kocham różnego rodzaju pałacyki, najpiękniejszy, jaki widizałam to letnai rezydencja w Poczdamie, zwłaszcza ogród w owym pałacyku:) Mnóstwo fontann, sadzawek, ogrody włoskie, rzeka, alejki, mnóstwo wiekowych drzew, i winnica:)

Offline

 

#10 2012-08-23 19:29:55

Narcissa

Potępiony

Zarejestrowany: 2012-03-01
Posty: 429
Punktów :   

Re: Zamki, czyli co oglądać, gdzie byliście i co wam tam do łba przyjdzie

Na Wawelu i w Warszawie też byłam, ale w sumie uznałam, że to dość oczywiste i zapomniałam wypisać. Do Ogrodzieńca się wybieram z Lubym i wybieram i jakoś nie możemy się zebrać...Ale na pewno w końcu pojedziemy i obfocimy.

Offline

 

#11 2012-08-28 23:24:37

Garinol

Gość

Re: Zamki, czyli co oglądać, gdzie byliście i co wam tam do łba przyjdzie

Zamki odwiedzam głównie te, które nie są daleko ode mnie. Wymienię je z krótkim opisem.

- Malbork - klasyka, to trzeba zobaczyć, Kto nie był niech żałuje, ja byłem 2 razy i nigdy za wiele. Mam ciekawe wspomnienia w stylu " nagle ptaki budzą się tłukąc się do okien..."
- Pokrzywno - ruina ledwo widoczna z krzaków, ale z dwiema piwnicami do których można wejść + część przerobiona na spichlerz bodaj w VIII w, zapadnięta  - to pierwszy opuszczony budynek w jaki się nie zagłębiłem, zwalony strop wygląda niepewnie. Pod nim trzecia piwnica dostępna pod warunkiem posiadania łopaty. Kurde nie wziąłem ze sobą - już bym tam był.
- Papowo Biskupie - ciekawostka, chyba jedyny na Pomorzu zamek w stylu orle gniazdo, w całości z kamienia, niestety ruina.
- Osiek - zamek na półwyspie na jeziorze, za wiele do opisania niema, jeden murek z oknem wystaje z ziemi, ciakawa bagienna okolica porośnięta przez olchy.
- Radzyń Chełmiński - Polecam, byłem 3 razy.
- Gniew - zamek - firma, byłem kilka razy, ale ostatnio chyba 5 lat temu i  już wtedy waliło komerchą - była jakaś impreza wakacje z Harrym Potterem, przerażeni byli nawet rekonstruktorzy historii... Sama warownia ciekawa i warta zwiedzenia.
- Zamek Kiszewski - resztki zamku, na którego założeniu powstał pałac. Ciekawy klimat mimo iż zachował się fragmentarycznie zamek niski na którego terenie stoi pałac. Jest jedna zamkowa piwnica uratowana przez właściciela. Tak, zamek jest prywatny. Właściciele to bardzo pozytywni ludzie, jeśli będą wpuszczą na teren i po wpłacie "cegiełki" o wartości 5 zł oprowadzą po zamku, opowiedzą jego dzieje i udostępnią dla zdjęć. Polecam na nich trafić, wspominam mile.
- Feste Courbiere - Twierdza Grudziądz - nie jest zamkiem, ale łączy się z zamkami okolicy nie tylko dialektycznie, ale fizycznie bo do jej budowy rozebrano zamki w Grudziądzu, Pokrzywnie, Rogóźnie Zamku, i gdzieś jeszcze, nie pamiętam gdzie. Twierdza jest do dziś obiektem wojskowym, jest tam jednostka, więc zwiedzanie odbywa się tylko w wybrane dni w roku w terminy podane na stronie twierdzy. Byłem raz i to za mało, wybieram się raz jeszcze, podziemia są niesamowite, szkoda że trasa zwiedzania obejmuje tylko wycinek sieci korytarzy. Obiekt jest potężny. Polecam się tam wybrać.

Poza zamkami polecam:

- opuszczone kościoły średniowieczne na żuławach i nie tylko, są takie w Gnojewie, Ostaszewie, Borętach, Steblewie. Wszystkie z nich to kościoły gotyckie w stanie ruiny, do większości daje się wejść bez problemu poza Gnojewem - wejście zabite dechami. No i neogotycki poewangelicki w Opaleniu, do którego również nie wejdziemy.

- Cmentarze mennonickie, jest ich wiele rozsianych po Żuławach, sprawiają nieraz dość ciekawy, nieco mroczny klimat. Oprórz klasyki, czyli cmentarza w Stogach, jest ich więcej, spis jest gdzieś w internecie.

- Wyłuszczarnia szyszek w Klosnowie - perełka dla fanów starego przemysłu, kto lubi ten klimat i tam nie był jest pozerem. Tam po prostu TRZEBA być. Zakład powstał w roku 1913 i w swych dziejach nie przeszedł żadnej widocznej zmiany, poza dobudowaniem nowej wyłuszczarni sterowanej komputerowo. Zabytkowa część zakładu mimo tego zabiegu pozostała nietknięta, stare maszyny znajdują się na stanowiskach, pełniły służbę o ile pamiętam do końca lat 90-tych XX w. To wielki kosmiczny wehikuł czasu stare maszyny gdyby nie kurz, wyglądają prawie jak po wyjściu zmiany. Zakład napędza jeden iście dieselpunkowy potężny silnik diesla przez system pasów, wałów i przekładni. Jest to czynny zakład należący do Lasów Państwowych, czynne od poniedziałku do piątku, zwiedza się w godzinach pracy. Jest tam pracownik, który kocha tę pracę i o wyłuszczarni opowiada tak, jak żaden kwalifikowany przewodnik nie byłby w stanie tego zrobić. Proces technologiczny jest bardzo ciekawy, ale wolę opowieść pozostawić oprowadzającemu panu, mającemu powołanie to tej pracy ( niestety czasem może być zajęty, poświęca czas pracy zwiedzającym jeśli go ma).

Ostatnio edytowany przez Garinol (2012-08-28 23:33:50)

 

#12 2013-01-19 16:56:19

 Sionann

Satoshi's wife

22346516
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2013-01-15
Posty: 37
Punktów :   

Re: Zamki, czyli co oglądać, gdzie byliście i co wam tam do łba przyjdzie


"Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać
waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem..."

Offline

 

#13 2013-01-20 21:50:45

 bernard

Kusiciel

45942303
Skąd: zapomniany klasztor
Zarejestrowany: 2011-01-20
Posty: 274

Re: Zamki, czyli co oglądać, gdzie byliście i co wam tam do łba przyjdzie

Offline

 

#14 2013-03-02 19:43:21

 zombi

Wygnany

Skąd: woj.mazowieckie
Zarejestrowany: 2013-02-16
Posty: 77
Punktów :   

Re: Zamki, czyli co oglądać, gdzie byliście i co wam tam do łba przyjdzie

ja byłam w Malborgu, Janowcu, Wawelu i  Warszawie, pewnie gdzieś jeszcze ale nie pamiętam. jak przekonam siostre żeby dała mi na chwile swój telefon to wrzuce zdięcia ( niestety mój jest taki że rzaden system komputerowy go nie akceptuje ). zdięcia raczej z Janowca bo z Malborga chyba mi się usuneły.


Jeśli nie chcesz mieć swego udziału w klęskach, nie będziesz go miał również w zwycięstwach.
- Antoine De Saint-Exupery

Offline

 

#15 2013-08-31 00:10:50

 bernard

Kusiciel

45942303
Skąd: zapomniany klasztor
Zarejestrowany: 2011-01-20
Posty: 274

Re: Zamki, czyli co oglądać, gdzie byliście i co wam tam do łba przyjdzie

W kazdym miescie, miasteczku, miejscowosci ... sa takie miejsca , gdzie Goci lubia sie pojawiac.
Jesli tam sa jacys mroczni ludzie to wlasnie te miejsca wybierają - nie są to  tylko punkty na miejscowej mapie - jest to ich "gotycka" przestrzen spotkania.

Jesli zechcecie sie podzielic, Wasze wpisy pozwolą innym nie przeoczyć takich miejsc.

Czestochowa - miejscem szczegolnie lubianym jest cmentarz św Rocha, połozony przy tak samo nazwanej ulicy - szczegolna estymą cieszy sie nagrobek poetki Haliny Poświatowskiej,
gdzie nierzadko mozna napotkac kobiece zazwyczaj postaci, w czarnych kreacjach  - do konca nie ma sie pewnosci czy sa z tego czy z tamtego swiata...
http://forum.gazeta.pl/forum/w,55,79834 … skiej.html

Offline

 
  • Index
  •  » Gotyk
  •  » Zamki, czyli co oglądać, gdzie byliście i co wam tam do łba przyjdzie

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
przegrywanie kaset vhs łódz mapa fotowoltaiki Проживание ТОнга Seaview Apartments Hotely Kalundborg