• Index
  •  » Gotyk
  •  » Czy gotem może być każdy?

#1 2012-08-28 20:09:59

 Mishia

Władca Piekieł

Skąd: Obok Rybnika :)
Zarejestrowany: 2010-06-17
Posty: 1721
Punktów :   

Czy gotem może być każdy?

"Gotem się nie stajesz, gotem się rodzisz". Pewnie każdy spotkał się z ta domeną. Co myślicie o takim rozumowaniu?

Jak dla mnie to absolutne bzdury zakrawające o te głupoty związane z przeznaczeniem. Według mnie to, jakie mamy preferencje zależy do tego, w jakim otoczeniu dorastamy, z jaką muzyką mamy styczność. Przykładowo, ja, gdyby nie półmetek w gimnazjum do dzisiaj pewnie bym słuchała Rihanny i chodziła w szpilkach.

"Czy mam odpowiedni charakter na gota/gotkę?". Kolejna głupota. Mówi się, że zwykle goci to melancholicy, ale wydaje mi się, że charakter nie ma nic wspólnego ze słuchaną muzyką czy ubiorem.

I wreszcie: co według Was jest wyznacznikiem przynależności do subkultury? Ubiór, muzyka, której się słucha, charakter, poglądy...?


Wzięło mnie na jakże głęboką refleksję


Lepiej śmiać się u psychiatry, niż płakać u psychologa.

Offline

 

#2 2012-08-28 21:59:05

Garinol

Gość

Re: Czy gotem może być każdy?

Mishia napisał:

Wzięło mnie na jakże głęboką refleksję

Czas więc na refleksję.
Cóż, nie można się urodzić gotem, czy też innym tworem. Na subkulturę natrafia się raczej w ciągu swego życia, można jakąś przyjąć gdy własny intelekt zgadza się z zastanym wzorcem proponowanym przez subkulturę, bądź brak intelektu czy rozumu kieruje również w subkultury w których nie są takowe potrzebne i brak mózgu przestaje doskwierać w towarzystwie tego organu pozbawionego. Czasem trzeba sprawdzić samemu co pasuje.
Ja gotem się nie urodziłem, raczej się nim stawałem, i ciągle się staję, bo zawsze można odkryć coś nowego, np. nowy zespół, kupić jakiś sprzęt itd. Twierdzę, iż  gdybym na jakimś etapie tego klimatu nie poznał, byłbym jak sądzę uboższym o ciekawy styl życia, szarym obywatelem. I to spełniając wszystkie stereotypowe cechy przypisywane gotom - jestem melancholikiem, romantykiem, a nawet leczę depresję, " zawsze byłem inny" ( niekoniecznie przewrotny i niewinny ) czyli powinienem być "prawdziwym gotem". A jednak bez trafienia na ten klimat w biegu życia, spełniałbym te kryteria gotem nie będąc. A, no i lubiłem zawsze czarny kolor, zanim dosięgnął mnie gotyk też tak było. Cholera, urodziłem się gotem
Niekoniecznie, mieszkałem kiedyś w strefie słuchaczy disco polo, wielu miało jakąś kasetę z tą muzyką, nawet ja coś miałem z tego dawno temu jak dinozaury jeszcze żyły. Nie czułem jednak tego, więc ta próba bycia jak inni mi nie wyszła. I tak nie mogłem być jak reszta tych spod kasztana (miejsce spotkań towarzystwa w poprzednim miejscu zamieszkania) . Nie rozumiałem nigdy tego towarzystwa, nie trawiłem ich zawężonego do absolutnego zera kręgu zainteresowań. Nie lubiłem być kserokopią czegoś innego, lub czegoś z czym wewnętrznie się nie zgadzałem. Nie potrafiłem być jak oni, ograniczyć swą przestrzeń do cienia tego drzewa. Zawsze wolałem pola, zapach dzikich traw, tajemniczość najrzadziej uczęszczanych leśnych dróg... Na szczęście wśród całego bałaganu jaki człowiek ma do wyboru znalazłem to, czym jestem teraz, co jest częścią mnie i pasuje w moje gusta i  potrafi je wyrazić.  Szukałem, aż znalazłem.
Gotyk to coś głębszego niż sama muzyka, To treść duszy, to coś co ją po części tylko uzewnętrznia przez ubiór, można określić go jako sposób na życie, jego styl , który mi odpowiada i odpowiadać będzie ad secula seculorum.

 

#3 2012-08-28 22:30:32

orkov

Potępiony

Zarejestrowany: 2010-10-30
Posty: 468
Punktów :   

Re: Czy gotem może być każdy?

Ja do dzisiaj nie uważam się za gotkę, mimo, ze już w podstawówce byłam nieco inna niż reszta dzieciaków. W podstawówce sama z siebie słuchałam trochę współczesnego pop punk rocka i starego rocka, oraz jrocka. Gimnazjum zaczęłam już od death metalu, dzisiaj juz zaczyna się kolejny rok szkoły średniej,także uniknęłam fazy, gdzie wszystkie dzieciaki biegały słuchając popowej szmiry.  Wydaje mi się, że sporo do powiedzenia ma sposób, w jaki byliśmy wychowani. Ja dzieciństwo miałam bardzo szczęśliwe, dzięki rodzeństwu, bo reszta rodziny pozostawia wiele do życzenia(ojciec alkoholik, agresywny wujek, drugi wujek-alkoholik i jego ówczesna żona-alkoholiczka , która parę razy nieomal zabiła męża, bo nie radziła sobie z agresją) a to wszytko w jednym domu.Zdałam sobie z tego sprawę dopiero jako nastolatka- starszy brat i mama zapewnili mi dzieciństwo, z którego pamiętam tylko dobre rzeczy. Zawsze byłam dosyć pozytywnie nastawiona do życia, czasem mam wrażenie, ze za wielka ze mnie niezdara, żeby się uważać za gotkę. Gotki to dla mnie nigdy nie osiągnięty ideał- sama nie wiem, co rozumiem przez takie pojęcie.Prawdziwą gotkę wyobrażałam sobie jako piękną księżniczkę, nieco samotną i właśnie melancholijną i romantyczną. Na obraz takiego ideału chyba mocno wpłynęła sylwetka królowej Wiktorii Hannover. Co do współczesnej subkultury, to, czy jesteś gotem, czy nie, zależy od tego, czy sam/sama się tak czujesz. Może ubiór, pociąg do piękna i muzyka wystarczą.

Offline

 

#4 2012-08-29 10:07:33

 Jewel

Demon

19988345
Skąd: Ostrowiec Świętokrzyski
Zarejestrowany: 2012-06-28
Posty: 931

Re: Czy gotem może być każdy?

Myślę, że trzeba mieć to od urodzenia



Proszę tylko o jedno. Na moim pogrzebie czarne róże.

http://i1.kwejk.pl/site_media/obrazki/2012/06/609b947eef4da65c44cf794b86930186.gif?1338904071

Offline

 

#5 2012-08-29 11:02:43

 Varuka

Dziadek

Zarejestrowany: 2012-07-06
Posty: 822
Punktów :   

Re: Czy gotem może być każdy?

Bzdura
Ja myślę że teza zawarta w temacie w ogóle nie podlega dyskusji.
Człowiek jest kształtowany od urodzenia, przez najbliższych, środowisko w jakim się obraca, doświadczenia życiowe. W pewnym momencie stwierdza, że przynależność do danej podgrupy kulturowej mu odpowiada, może to wynikać z podobnych poglądów, może z fascynajcji przedstawicielem danej subkultury... Przyczyn może być wiele, fakt jest taki, że w momencie narodzin jesteśmy tabula rasa, czystą kartą. Wszystko przychodzi z czasem


I am mad man ...

Offline

 

#6 2012-08-29 13:15:25

Narcissa

Potępiony

Zarejestrowany: 2012-03-01
Posty: 429
Punktów :   

Re: Czy gotem może być każdy?

Polać fromabove.

Natomiast jako wyznacznik subkultury zdecydowanie uważam muzykę, której osobnik słucha. (czyli nie metal symfoniczny, a na pewno nie wyłącznie) Dla mnie ważny jest również wygląd, ale tu już jest kwestia względna- nie każdy chce się wyróżniać, nie każdy ma taką możliwość. Zrozumiałe. Ponadto mnie z gotami kojarzy się skłonność do refleksji, romantyzm, nihilizm, melancholia, oczytanie itp., ale ryzykownie byłoby zakładać, że każdy got taki musi być. W końcu goci to indywidualiści, pozbawieni konkretnej ideologii- jeden może być anarchistą, a inny nazistą. Także- przede wszystkim muzyka. Reszta jest kwestią indywidualną i dobrze, bo dzięki temu jest ciekawiej.

Ostatnio edytowany przez Narcissa (2012-08-29 13:16:23)

Offline

 

#7 2012-08-29 14:19:11

 Varuka

Dziadek

Zarejestrowany: 2012-07-06
Posty: 822
Punktów :   

Re: Czy gotem może być każdy?

Do alkoholizmu mnie doprowadzicie, Narcisso


I am mad man ...

Offline

 

#8 2012-08-29 15:34:08

 Elspeth

Administrator

28114461
Call me!
Skąd: Joensuu
Zarejestrowany: 2010-08-09
Posty: 2867

Re: Czy gotem może być każdy?

Pewnie nie Ciebie pierwszego a poza tym 'z nami się nie napijesz?!' xD

Ja w ogóle nie rozumiem takich rozkmin. Niby skąd miałoby się wziąć to 'gotyckie coś' z którym mielibyśmy się rodzić? No bo chyba geny takiego paskudztwa nie przenoszą;)
I nie wierzę, żeby większość użytkowników forum była, że tak to ujmę, od zawsze gotami. Co do charakteru to akurat subkultura gotycka moim zdaniem nie jest tak prosta do określenia. Bo niby jaki charatker powinien mieć przykładny got? Czego powinien słuchać, jak się zachowywać?


Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg.

Offline

 

#9 2012-08-29 16:40:39

 Mina

Demon

Zarejestrowany: 2011-07-31
Posty: 1078
Punktów :   

Re: Czy gotem może być każdy?

No właśnie, dobre pytanie. I tu wracamy do niejednokrotnie poruszanego na forum tematu klasyfikacji, która wg mnie jest bezsensowna.


"Jedynym sposobem na pozbycie się pokusy jest uleganie jej. Gdy będziemy się opierali, dusza zachoruje z tęsknoty za tym, czego sobie odmawiała, z żądzy za tym, co potworne jej prawa uczyniły potwornym i bezprawnym."

Offline

 

#10 2012-08-29 17:27:32

 Mishia

Władca Piekieł

Skąd: Obok Rybnika :)
Zarejestrowany: 2010-06-17
Posty: 1721
Punktów :   

Re: Czy gotem może być każdy?

Ja tak naprawdę nigdy do końca za gotkę się nie uważałam, chociaż w jakiś sposób czułam się związana, a nigdy nie byłam melancholijna, a tym bardziej romantyczna (buahahahaha) i przeważnie starałam się odrzucać emocje i kierować się rozumem
Także, ponawiam moje powyższe pseudorefleksje i zgadzam się z tym, co napisaliście.


Lepiej śmiać się u psychiatry, niż płakać u psychologa.

Offline

 

#11 2012-08-29 19:23:26

 Inugami

Kusiciel

7005789
Skąd: Bielsko-Biała
Zarejestrowany: 2012-08-04
Posty: 166
Punktów :   

Re: Czy gotem może być każdy?

(czyli nie metal symfoniczny, a na pewno nie wyłącznie)

Ojej, bo się rozpłaczę.

"Muzyka gotycka" to bardzo wąskie określenie - patrząc przez ten pryzmat można dojść do wniosku, że goci to jakieś 5-10% "gotów".

Jest także muzyka, która w zbrodniczy sposób nawiązuje do gotyku i zwie się goth metal, opera metal czy inaczej symphonic metal! Ludzie, strzeżcie się!


A na poważnie - nic nie ma znaczenia w tej sferze. Każdy sam decyduje o tym, czy jest gotem. Inni natomiast sami decydują, czy uznają go za gota.

Jak każda subkultura ta też posiada niekiedy głupie drabiny hierarchii. Czasami czuje się to aż zbyt dobrze. Wśród "metali" o mądrości świadczy długość brody, wysokość glanów, długość włosów, masa łańcuchów, liczba naszywek i wiek. Kiedy byłem w podstawówce wyobrażałem sobie "króla metali", który ma 66-dziurowe glany po pas, brodę do ziemi i jest najwyższym autorytetem.

Ma to sens? Dla połowy ludzi mogę być pozerem, druga połowa może mnie akceptować. Czy z powodu tej pierwszej połowy mam chować głowę w piasek i być nikim? Dla mnie gotyk to całkowicie odmienna subkultura, której nie warto porównywać do innych. Owszem, istnieją w niej wyraźne wpływy punku, metalu, (szczególnie ostatnio) j-rocka oraz elektroniki... Ale czy warto z tego powodu szaleć? Gotyk pochodzi od punku? Może i pochodzi. Ale czy got musi być też punkiem?

Ostatnio edytowany przez Inugami (2012-08-29 19:25:08)

Offline

 

#12 2012-08-29 21:07:13

Murder_Leader

Przeklęty

Spytaj
Zarejestrowany: 2012-06-15
Posty: 797
Punktów :   

Re: Czy gotem może być każdy?

A ja gotką nie jestem wcale. Mnie się po prostu podoba muzyka i styl ubierania się.
Jakbym mogła to bym chodziła na zmianę w spodniach w czerwonoczarną kratę i sukniach wiktoriańskich.
Ale nie mogę. Nie mam ani jednego ani drugiego.

Czuję się punkometalem jakkolwiek to dziwnie brzmi

Offline

 

#13 2012-08-30 20:02:11

 Henryk Pruthenia

Potępiony

42983155
Skąd: Gdzie-to w Silezji...
Zarejestrowany: 2012-04-30
Posty: 448
Punktów :   

Re: Czy gotem może być każdy?

A ja się czuję sobą, i tylko sobą. Nie chcę być nigdy jakoś klasyfikowany... Choć, ktoś kiedyś powiedział, że należe do subkultury "prutheniowców", i może to jedyne jako tako trafne stwierdzenié...


Jestem sędzią, ofiarą, i mordercą
O dziecięcéj twarzy.
Bóg zabity - do kogo teraz modlić się
Cichém krzykiém... w snach!?

(tekst. piosenki zespołu СЛ[/|\]Т «Niebo»)
http://www.slot.ru/images/remote/http--s1ot.ru-img-manifest.jpg

Offline

 

#14 2012-08-30 23:07:09

orkov

Potępiony

Zarejestrowany: 2010-10-30
Posty: 468
Punktów :   

Re: Czy gotem może być każdy?

Kiedyś siedzę sobie w parku szkolnym z koleżanką, siedzimy, coś tam szkicujemy, w pewnym momencie ona pyta:
-'Orkov, ty jesteś gotką?
-nie, ja po prostu jestem sobą.
-tak myślałam, ze tak powiesz. Gdyby kiedyś ktoś mnie zapytał, czy Orkov jest gotką, powiedziałabym, ze orkov jest orkovem po prostu'

Inugami, rozwaliłeś wszytko tym 'królem metali';D aczkolwiek ja myślę, ze zależy w jakie środowisko tych metali się wejdzie. Jeśli spotyka się ludzi, którzy siedzą w tym już ładnych parę lat, to zazwyczaj przyjaźnie patrzą na nowe duszyczki wchodzące w ten świat. Z kolei te 'nowe duszyczki' częściej mają w sobie coś takiego nieprzyjemnego- 'mam wyższe glany, to jestem bardziej true'. Sama zaobserwowałam obydwa przypadki w swoim środowisku.

Offline

 

#15 2012-08-30 23:16:43

 ““shou“““†

Spec od zadawania męczących pytań i przepalania grzałek do e-petów

47072465
Skąd: mam głowę?
Zarejestrowany: 2010-12-18
Posty: 2107
Punktów :   

Re: Czy gotem może być każdy?

Ten drugi przypadek przechodzi chyba przez okres bycia 'kinder-metalem' takich to ja też znałam.


http://24.media.tumblr.com/438c1c82380b8d54f7b29c871e90f2c0/tumblr_mheo3iHfET1r6hoj2o1_250.gif http://31.media.tumblr.com/771542ac8a1ea0a77600f7b73ea56d48/tumblr_mheo3iHfET1r6hoj2o2_250.gif

Offline

 
  • Index
  •  » Gotyk
  •  » Czy gotem może być każdy?

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Szamba betonowe Barczewo http://interkomtrans.online KvalitnĂ­ betonovĂŠ nĂĄdrĹže a jĂ­mky Szamba betonowe Kłodzko usuwanie adblue