Fanatyczka XIII. StoletÃ
Goci s³yn± z zainteresowania poezj± (tj. takie jest powszechne przekonanie). A wy lubicie poezjê? Jacy s± wasi ulubieni autorzy i ulubione wiersze? Ulubione epoki?
Offline
Nie przepadam. Dla mnie to kompletna g³upota uczenie siê w szko³ach "co autor mia³ na my¶li". A h*j, sk±d my mamy wiedzieæ co jaki¶ tam kole¶ mia³ na my¶li trzy wieki temu?! Pewnie nic nie mia³ na my¶li, pisa³ co mu przysz³o do g³owy. W koñcu Kurt Cobain te¿ napisa³ tekst najwiêkszego hitu 5 minut przed pierwsz± prób±, i nic konkretnego nie chcia³ przekazaæ, szuka³ dobrych rymów.
Nie ¿ywiê ¿adnych uczuæ do wierszy, wolê teksty piosenek. (chocia¿ czasem wystêpuje pewne podobieñstwo).
Offline
Ja natomiast lubiê wiersze;) Jedni z moich ulubionych autorów to Szymborska,Herbert,Shakespeare i wielu innych ale na szybko to moja pamiêæ zawodzi;P Jak mi siê co¶ przypomni...
Offline
Potêpiony
Moim ulubionym autorem jest moja przyjació³ka. Potem mistrz Kaczmarski ;D
Je¶li chodzi o poetów i powie¶ciopisarzy itd.
Powiem wam z szczerego serca,z e nie cierpiê Henryka Sienkiewicza! Mam nawet komiks w paintcie jak z³e potwory go rozszarpuj± ]:->
Offline
Fanatyczka XIII. StoletÃ
Ja kocham poezjê, zawdziêczam to zami³owanie swojemu ojcu, bo gdy inne dzieciaki ogl±da³y bajki w telewizji, mój ojciec recytowa³ mi z pamiêci wiersze Mickiewicza, S³owackiego, Tetmajera, Kasprowicza, Tuwima, ró¿ne wiersze po ³acinie (np. Horacego), które po¼niej t³umaczy³ mi na polski...
Posiadam wiele tomików wierszy ró¿nych poetów (jak dostajê pieni±dze od rozdziców na jedzenie, tak naprawdê wiêkszo¶æ wydajê na ksi±¿ki), poza tym mój ojciec ma wielki ksiêgozbiór, w tym poezjê. Mam te¿ zeszyty, do których przepisujê wiersze z ksi±¿ek, które nie s± moj± w³asno¶ci±, a nie chcê, ¿eby posz³y w zapomnienie... Znam wiele wierszy na pamiêæ, nie muszê siê ich uczyæ, wystarczy, ¿e kilka razy przeczytam, a nie¶miertelne piêkno poezji tak wnika do mojego umys³u, jakby te s³owa by³y moimi s³owami...
Wymieniaj±c epokami:
¦redniowiecze (przemijanie, ¶mieræ, ¿ycie pozagrobowe, poetycko¶æ, alegorie, legendy...),
barok (motywy vanitas, ¶mieræ, ¿ycie pozagrobowe, mi³o¶æ, po¿±danie, zaskakuj±ce przeno¶nie i porównania, konceptualizm... Zw³. polscy poeci, np. Sêp-Szarzyñski, ale te¿ angielski poeta John Donne, jego "Sonet XIV" jest taki piêkny, ¿e nie sposob tego wys³owiæ),
romantyzm (uczuciowo¶æ, nawi±zania do dawnych legend, czêsto te¿ do wampiryzmu, ¶mierci, ¿ycia pozagrobowego... Mickiewicz, S³owacki, Goethe, Byron, Schiller, Shelley...)
modernizm i M³oda Polska (Wyspiañskiego z rozgoryczeniem, smutkiem, ale te¿ przeb³yskami nadziei; Staffa i Kasprowicza, którzy podejmowali podobne motywy i w podobny sposob rozwija³a siê ich twórczo¶æ; Tetmajera z my¶l± o przemijaniu, naturze, po¿adaniu i mi³o¶ci, np. "Ja, gdy swe usta...", "Lubiê, kiedy kobieta..."; Orkan, podobny w nastroju do Tetmajera; Lange, ze sw± nastrojowo¶ci± i kunsztown± budow± wierszy; Miciñski z jego mistycyzmem i wieloma nawi±zaniami literackimi, pe³en beznadziei i rozpaczy...).
Je¿eli chodzi o poezje innych okresów, lubiê sentymentalizm (np. Karpiñskiego), niektóre wiersze Tuwima (zw³aszcza cykl "Kwiaty polskie", to takie prawdziwe: "Lecz nade wszystko - s³owom naszym, Zmienionym chytrze przez krêtaczy, Jedyno¶æ przywróæ i prawdziwo¶æ: Niech prawo - zawsze prawo znaczy, A sprawiedliwo¶æ - sprawiedliwo¶æ."), Horacego (zw³. "Do Leukonoe"); sonety Shakespeare'a; Grochowiaka (jego wiersze s± jak wiersze barokowe, przepojone tym samym duchem ¶mierci i groteskowo¶ci, ale czêsto zadziwiaj±co piêkne).
Interesujê sie te¿ wierszami nt. Shoah i ogó³em prze¶ladowañ ¯ydów (bliski mi temat ze wzglêdu na moje ¿ydowskie pochodzenie; jest taka modlitwa w formie wiersza, nie wiem kto j± napisa³, zawsze wylewam przy niej strumienie ³ez:
"G³os z Rama dobiega - to Rachel strapiona
Na górze Syjon swoje dzieci p³acze.
Gdzie wiano ksi±¿êce, gdzie z³ota korona,
Kto j± zamieni³ na szaty ¿ebracze?
Kto rzuci³ nieszczêsn± w ciemno¶ci ramiona..." (Wiêcej nie jestem ju¿ w stanie napisaæ...)
Offline
Gość
Ja bardzo lubiê Mirona Bia³oszewskiego, choæ niektóre jego wiersze mi siê nie podobaj±, jednak pragnê podkre¶liæ, tylko NIEKTÓRE.
Tak,te¿ go lubiê.I poetów wyklêtych jak np. Wojaczek,Babiñski itp.
Aktualnie mêczê 'Cierpienia M³odego Wertera' (wiem,¿e to nie poezja;P) i muszê przyznaæ,¿e mi siê podoba;) Trochê mêcz±ce ale moje klimaty;D
Offline
Przeklêty
Ja za bardzo nie lubiê poezji. Jedynym poet±, którego lubiê jest Norwid
Offline
Przeklêty
Z poetów uwielbiam Edgara Allana Poe, a z polskich pisarzy Mariê Pawlikowsk±- Jasnorzewsk±. Jej wiersze maj± swój klimat (od razu zaznaczam, ¿e nie s± mroczne ¿eby nie by³o ¿adnych rozczarowañ).
Offline
Och, poezje Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej uwielbiam. Mroczna nie jest, ale piêkne.
Lubie te¿ takie zupe³ne klasyki, typu ballady Mickiewicza.
Zda¿a mi siê te¿ czytywaæ Norwida.
Ostatnio edytowany przez Loretta (2011-01-07 21:14:43)
Offline
Fanatyczka XIII. StoletÃ
O, Mickiewicz, ju¿ my¶la³am, ¿e poza mn± nikt tu naszego wieszcza nie docenia.
Offline
Kusiciel
Ze mn± to jest tak jako¶ ¶miesznie ¿e ja lubiê tylko w³asn± poezjê w innym przypadku albo stwierdzam ¿e to jest zbyt proste jak dla mnie albo jestem zazdrosna talentu xD
Offline
Przeklêty
Ja w³a¶nie swojej poezji nie cierpiê... Ostatnio mia³am przyjemno¶æ recytowaæ w oryginale The Raven E.A.Poe. Genialny wiersz.
Offline
Kusiciel
Mi siê podobaj± wiersze Tomasza Kopyta znam tylko dwa i oba mo¿na tak aktorsko wyrecytowaæ na kilka sposobów bardzo to w nich lubiê.
Offline
Ja lubiê czytaæ poezjê Mickiewicza. Jeszcze Bia³oszewskiego. Ale siê zgodzê, ¿e pytania typu "Co autor ma na my¶li" to jest jedno wielkie dno, przecie¿ ka¿dy mo¿e to zinterpretowaæ w inny sposób.
Offline