• Index
  •  » Gotyk
  •  » Zamki, czyli co oglądać, gdzie byliście i co wam tam do łba przyjdzie

#16 2013-12-14 20:22:16

 Anna

Wygnany

8556000
Skąd: Rokity
Zarejestrowany: 2013-04-04
Posty: 134
Punktów :   

Re: Zamki, czyli co oglądać, gdzie byliście i co wam tam do łba przyjdzie

Ja wczoraj miałam przyjemność spacerować po Górze Gradowej w Gdańsku. Według mnie miejsce jak najbardziej wpasowuje się w gotyckie klimaty. Chodząc tam czułam się po części tak, jakbym przeniosła się wstecz w czasie. I do tego te cudowne mury, widoki...

Ostatnio edytowany przez Anna (2013-12-14 20:22:30)


Kto się boi miłości, ten boi się życia,
a kto boi się życia,
już jest w trzech czwartych martwy.

Offline

 

#17 2014-04-04 13:22:47

 Dr. Hackenbush

Wygnany

Skąd: z miasta
Zarejestrowany: 2014-04-02
Posty: 117
Punktów :   

Re: Zamki, czyli co oglądać, gdzie byliście i co wam tam do łba przyjdzie

Ależ na tle zamków mam istną fiksację. Za każdym razem planując jakąś trasę, sprawdzam lokalizację wszystkich zamków w pobliżu, i nieważne że to 50km od mojej trasy i nieważne że gdzieś już byłem. Współpasażerowie początkowo to tolerują, później tolerancja przeradza się w irytację, wreszcie cierpią pod koniec nie wysiadają już z samochodu.
Najczęściej bywam na zamku Chojnik, w Sobieszowie. Coś ciągnie mnie jak magnes w to miejsce, w tym roku planuję kolejną wyprawę.


>> Wiedza dowodem jest syta, wiara zaś wiecznie głodna chodzi. <<

Offline

 

#18 2014-04-06 20:10:13

 Black_Rose_Lady

Wygnany

Skąd: Klodzko
Zarejestrowany: 2014-01-07
Posty: 87
Punktów :   
WWW

Re: Zamki, czyli co oglądać, gdzie byliście i co wam tam do łba przyjdzie

Zamek w Międzylesiu, Szcerba, Książ, opuszczony i zrujnowany kościół w opuszczonej wsi Marcinków koło Czarnej Góry ( Masyw Śnieżnika ), Trzebieszowice, opuszczona, barokowa kaplica w Czerwonym Strumieniu ( przy granicy czeskiej), ruiny zamku Karpień, Zamek w Ratnie Dolnym, Kamieniec Ząbkowicki, Ząbkowice Śląskie, Bolków.   


Urodziłam się w miesiącu
tańca na linie
Kocham taniec
lina pojawia się od czasu do czasu

Offline

 

#19 2014-04-06 20:47:58

Garinol

Gość

Re: Zamki, czyli co oglądać, gdzie byliście i co wam tam do łba przyjdzie

Wspominałem na początku tego tematu opuszczone i zruinowane kościoły gotyckie. Do tej listy dorzuciłbym ten we wsi Fiszewo. Kościół to ogólnie dostępna ruina, można zwiedzać o każdej porze. Wokół niego mieści się klimatyczna pozostałość cmentarza z nagrobkiem w XIIIw., o dziwo ocalał wraz z dwoma XIX wiecznymi żeliwnymi krzyżami. We wsi jest też niedaleko tego kościoła cmentarz mennonicko-ewangelicki w złym stanie, ale z wyciętymi krzakami i resztkami dzwonnicy.

Skórcz - pod tym nieznanym nikomu zadupiem znajduje się ewangelicki cmentarz. Ostatniego pochówku na jego terenie dokonano przed II wojną. Po wojnie cmentarz zapomniano, zdewastowano. Obecnie krzaki są wycięte, nagrobki, w miarę możliwośći naprawione (z tych co przetrwały) i stoi pamiątkowy obelisk i ktoś się nim opiekuje. Byłem już dwa razy tam. (mam blisko:) )

No i jeszcze jedno miejsce - Stara Rzeka, miejscowość ukryta w borach nad Wdą. Sama Wda i jej przebieg jest magiczny, zwłaszcza w Borach Tucholskich. To samo w sobie jest warte obejrzenia - miejsce ma taką moc, że się tam wraca. W pobliżu wspomnianej wsi znajdują się niesamowite bagna z bobrami, które swoim działaniem podniosły w nim stan wody, a powalone przez nie drzewa wyglądają jak po przejściu frontu.

A z takich gotyckich motywów w Starej Rzece  (prócz samej Wdy i klimatycznych bagien) znajdzie się most wysadzony w 1939r. przez wycofujące się Wojsko Polskie. Nigdy nie odbudowano go, jego przyczółki nadal stoją, a na jednym z nich stoją dwa krzyże. Wiążą się z parą, która popełniła tam samobójstwo rzucając się w rzekę we Fiacie 125p w Nowy Rok o godzinie zerowej (około). Tacy miejscowi Romeo i Julia, jak ktoś ich określił...

 

#20 2014-04-07 00:14:45

 Dr. Hackenbush

Wygnany

Skąd: z miasta
Zarejestrowany: 2014-04-02
Posty: 117
Punktów :   

Re: Zamki, czyli co oglądać, gdzie byliście i co wam tam do łba przyjdzie

Nie żebym miał komuś  obrzydzać, ale Książ to moje największe rozczarowanie, z całego zwiedzania zapamiętałem tylko jałowcową pożartą na parkingu i koszmarny objazd w który wpakowałem się w Wałbrzychu. Za to kolosalne wrażenie zrobił na mnie Ostrężnik w Górach Świętokrzyskich. Niby nic, niby parę kamieni a do końca życia nie zapomnę tego czasu który tam spędziłem. Dlaczego? -naprawdę nie wiem i proszę nawet nie pytać.

Ostatnio edytowany przez Dr. Hackenbush (2014-04-07 00:18:30)


>> Wiedza dowodem jest syta, wiara zaś wiecznie głodna chodzi. <<

Offline

 
  • Index
  •  » Gotyk
  •  » Zamki, czyli co oglądać, gdzie byliście i co wam tam do łba przyjdzie

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
przegrywanie kaset vhs łódz Seaview Apartments Hotely Kalundborg ehotelsreviews TC Villas -Coriander Cottage -Steps to Grace Bay..